Te obłędnie pyszne placki ze szpinakiem jadłam w Turcji. Zdobyłam przepis, bo cała rodzina pokochała to danie
Gözleme to wspaniałe placki, których musisz spróbować. To prosty sposób na sycącą przekąskę. Cienkie elastyczne ciasto z farszem jest tak przyjemne, że nie sposób mu się oprzeć. Nie wiem ile razy już je robiłam, odkąd wróciłam z Turcji, ale moja rodzina wciąż nie ma dość.
Czym jest gözleme i jaką ma historię?
Gözleme to tradycyjne tureckie placki, które początkowo jadali tamtejsi pasterze. Przygotowywali je na długie wędrówki, więc są przede wszystkim pożywne. Nie brakuje im jednak również smaku. W cieście pszennym zamykane są bowiem przeróżne farsze. Decydując się na zrobienie przekąski w domu, dostosujesz je do swojego gustu. Moją rodzinę najbardziej zachwyciły gözleme ze szpinakiem i serem i właśnie na tak przysmak przepis zdobyłam. Okazał się tak prosty, że wracam do niego co rusz.
Jak zrobić tureckie placki ze szpinakiem?
Przygotowanie tej smakowitej przekąski rodem z Turcji jest banalne. Wystarczy połączyć twaróg ze zblanszowanym szpinakiem i takim farszem wypełnić cieniutkie ciasto na bazie mąki pszennej i jogurtu. Po usmażeniu można już zajadać. Polecam się skusić.
Przepis: Gözleme
Pyszne tureckie placki z farszem ze szpinaku i twarogu.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Turecka
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 305 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto:
- 300 g mąki pszennej
- 1 jajko
- 40 g jogurtu greckiego
- woda
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- sól
Na farsz:
- 300 g świeżego szpinaku
- 200 g półtłustego twarogu
- pieprz
- sól
Sposób przygotowania
- Robienie ciastaMąkę wymieszaj z jajkiem, jogurtem i solą. Stopniowo wlewaj niewielkie porcje wody i zagniataj ciasto do czasu, aż będzie jednolite i elastyczne.
- Uszykowanie farszuSzpinak opłucz na sicie. Zblanszuj go wrzątkiem. Połącz z pokruszonym starannie białym serem. Dopraw solą i pieprzem.
- Formowanie i smażenie gozlemePrzygotowana masę podziel na 4 części. Rozwałkuj na spore, dość cienkie placki i posmaruj je olejem rzepakowym po obu stronach. Złóż tak, aby dwa przeciwległe boki placka znalazły się 4 cm bliżej środka, w centrum placka umieść porcję farszu. Zamknij, formując kwadrat. Tak przygotowane sakiewki smaż na rozgrzanej patelni do czasu, aż z obu stron będą rumiane.
Jak podawać gözleme?
Tureckie placki świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. U mnie w domu nie można ich podać bez sosu czosnkowego. Pomidorowe lub paprykowe dipy też będą pasowały. Jeśli chcesz, możesz z takim plackiem zjeść mięsny gulasz. Jednak gözleme same w sobie są już bardzo sycące.
Inne warianty tureckich placków
Oprócz przetestowanego przez moją rodzinkę gözleme ze szpinakiem i serem, w Turcji natkniesz się też na inne smakowite warianty tego dania m.in. z mięsem czy tłuczonymi ziemniakami. Możesz też skusić się na podmianę sera białego w moim przepisie na fetę lub mozzarellę. Niektórzy przyrządzają też tureckie placki z dodatkiem grzybów. Takiej wersji jeszcze nie próbowałam, ale myślę, że może być bardzo smaczna.